Trygghet og motstandskraft etter terror
Terroren 25.juni var et angrep på skeive og på samfunnet vårt. Tiden etterpå har vært vanskelig for mange. Systemet som skal sikre oppfølging har sviktet, og mange opplever økt hat fra tilfeldige medmennesker. Hvordan kan vi bygge motstandskraft etter gjentatte terrorangrep der hat og udekkede hjelpebehov utfordrer trygghet og tillit? Hvorfor evner vi ikke å verne om de hardest rammede – og hva gjør det med oss som samfunn?
Deltakelse er gratis. Påmelding nederst på siden.
23. september kan du delta på seminar på Litteraturhuset i Oslo. Arrangementet kan også følges på direktesending.
På scenen står terrorforskere, politi, helsetjenteste og represantanter for støttegruppene etter 25. juni, 22. juli og 10. august.
Sammen skal de belyse hvordan vi som samfunn kan leve videre etter terror, på en måte som ivaretar rammede bedre nå og ved fremtidige kriser og katastrofer, fremmer trygghet og samfunnssikkerhet, men også motstandskraft.
Arrangementet passer for ansatte i helse- og hjelpetjenestene og alle som er interessert i kunnskap om terror.

Program
17.00–17.05 | Velkommen
Moderator: Synne Øien Stensland (NKVTS)
17.05–17.10 | De rammedes stemme
Espen Evjenth, leder Støttegruppa 25. juni
Kort personlig innlegg om hvorfor det haster å omsette kunnskap til handling.
17.10–17.25 | Direkte rammede – kunnskap som nøkkel
Synne Øien Stensland & Kristin Alve Glad (NKVTS)
Hvilken kunnskap om de direkte rammede trengs for å forstå hvor oppfølgingen svikter, og hvordan kan denne erfaringen brukes til å styrke samfunnssikkerheten?
17.20–17.32 | Rettsstaten – anerkjennelse og rettferdighet
Kristin Sandvik (Institutt for kriminologi og rettssosiologi, UiO)
Hvilken rolle spiller rettsprosessen og mediedekningen av denne for anerkjennelse, gjenopprettelse av rettferdighet og trygghet etter terrorangrepet 25. juni ?
17.32–17.44 | Ringvirkninger og fellesskap
Øyvind Bugge Solheim (Institutt for samfunnsforskning/UiO)
Hvordan kan erfaringer fra utsatte grupper og samfunnet brukes for å bryte hat- og fryktspiralen – og styrke trygghet?
17.44–17.56 | Fra forståelse til tiltak
Tore Bjørgo (C-REX – Senter for ekstremismeforskning, UiO)
Hvordan kan kunnskap om hat og kollektiv utrygghet omformes til varige tiltak for motstandskraft og beskyttelse?
17.56–18.25 | Panel: “Hvordan får vi det til i praksis?”
Moderator: Synne Øien Stensland
Paneldeltakere:
- Silje K. Kristiansen (Kriseteam, Oslo kommune)
- Lars Lyster / Nils Petter Reinholdt (RVTS Øst)
- Ingvild Myrold (Oslo politidistrikt)
- Espen Evjenth (Støttegruppa 25. juni)
- Lisbeth Røyneland (Støttegruppen etter 22. juli)
- Atta Mohammed (Støttegruppen etter 10. august)
18.30 Vel hjem!
Tid
23. september 2025 Klokken 17.00–18.30
Sted
Litteraturhuset, Oslo og digitalt (strømmes) Wergelandsveien 29 Sal Nedjma
Har du spørsmål?
